از سوسک سیاه به خرمگس...!

از سوسک سیاه به خرمگس...! خرمگس به گوشم...!

با خوندن  جمله بالا یاد چی می افتید. بله فیلم عروسکی دهه شصت رو میگم!

چاق و لاغر! همان فیلمی که ساعتها مردم را درایام دهه فجرِ اون سالها روبروی جعبه جادویی میخکوب میکرد. دوتا عروسک مضحک و جالب که از طرف رییس بزرگِ نامرئیشون ماموریت های خرابکاری و به هم زدن جشن انقلاب را داشتند، ولی هیچ وقت موفق نمی شدند وفقط با کارهای خندهدارشان رییس بزرگ را عصبانی و کلافه میکردند.

دوست دارید به یمن دهه فجر امسال با هم سری به این فیلم عروسکی تو اون سالها بزنیم؟ پس بریم.

عروسکهای دست و پا چلفتی - از شخصیتهای فیلم شروع میکنیم.

علاوه بر چاق و لاغر که کاراکترهای اصلی بودند، رییس بزرگ، که البته هیچ وقت دیده نمیشد ومردم فقط صداش رو میشنیدن، ‍‍ژیان بدون راننده (قرقی )، دزدگیر ویژه آدم آهنی که به جای چاق و لاغر بی‌‌عرضه به کار گرفته شد، به نام ایکس625، دزدگیر ویژه و... (اصلا آن زمان دزدگیر نبود، اما کارگردان فیلم یک پیشبینی جالب از سالهای آینده کرد.)

موضوع فیلم همانطور که اشاره شد و اکثر شما هم یادتون هست، خرابکاری در برگزاری جشن دهه فجر و انقلاب توسط اون دو تا عروسک دست و پا چلفتی بود که البته هیچ وقت هم موفق نمیشدند. اما اصلا این فیلم چطور ساخته شد؟ خوبه بدونید اولین بار این فیلم به صورت تئاتر زنده در یکی از سالنهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا میشد. کارگردانش هم در آن زمان ایرج طهماسب بود. ولی کمکم  کارش به تلویزیون وخونهها کشید. اون اواخر(سال 66) هم که کلا عروسکا از حالت باتومی به حالت پوشیدنی تبدیل شدند و دیگر خودشان میتوانستند راه بروند و غذا بخورند و صحبت کنند و...

یادش بخیر! «لاغره» رییس «چاقه» بود و چاقه، همش اونو، «رییس کوچیکه» صدا میزد. چاقه همش از رییس کوچیکه کتک میخورد. چون هیچ وقت نمیتونستند تو ماموریتاشون موفق بشن. آخرشم اینقدر تو کاراشون گند زدن که رییس نامرئیشون مجبور شد با اردنگی اونا رو بندازه بیرون و یک آدم آهنی بجاشون استخدام کنه ایکس 625 رو میگم. یادتون که هست!

کله پوک! ناراحت نشید. کلهپوک، تکیه کلامی خاصی بودکه رییس با آن لحن شیرینش به کار میبرد و بینندهها رو به خنده وا میداشت. بله چاق و لاغر یک فیلم طنز عروسکی بود که از سال 65 تا 69 در ایام دهه مبارکه فجر مهمان خانههای مردم بود. سریالی که از شبکه دوم پخش میشد. تا اونجایی که یادمونه فیلم کم هزینه و موفقی هم بود. ولی نمیدونم اون فیلم چی داشت که با وجودی که همه میدونستند این خرابکارا تو کارشون موفق نمیشن، تا آخرش روبروی تلویزیون مینشستند و فیلم رو دنبال میکردند.

راستی چرا دیگه الان تو تلویزیون از اون برنامهها خبری نیست؟ واقعا چرا؟

/ 5 نظر / 18 بازدید
صحرا

خیلی باحال بودن .من و داداشی تا مدتها دیالوگای فیلم تکیه کلاممون بود .مخصوصا : از سوسک سیاه به خرمگس .[عینک]

الهه

سلام خیلی قشنگ بود من 29 سالمه و معلمم امروز برای گرفتن یه شعر اومدم نت با وب شما آشنا شدم دستت درست خیلی عالی بود دوباره همه چی یادم اومد ما چی می دیدیم بچه های الان چی می بینن خدایی اگه هیچی تو دهه 60 بر وفق مراد ما نبود کارتون های خوبی داشت .[گل]

علی امین زاده

ای بابا! همه نشستن می گن یادش به خیر یادش به خیر! مگه شما الان اینها رو توی مکالمات دوستانه استفاده نمی کنید!

علی امین زاده

یادم رفت بگم: اسم یکی از این همکارها رو گذاشتیم X625! سنش قد نمی داد. بعد که خودش فهمید کلی حال کرد!